Banshee

Uzun zamandır, linux dünyasında içime sinerek kullanabileceğim bir müzik çalar arıyordum. Windows’tan kalan, 11 yıldan beri kullandığım winamp alışkanlığı insanı başka bir müzik çalar kullanırken, işletim sistemi değiştirmiş kadar etkiliyor. Gören duyanda ipod’umu bırakıp başka müzik çalar almışım sanar ama inanın daha fazla sıkıntı veriyor winampsızlık.

Linuxçuların adını yerlere göklere sığdıramadığı amarok, nedense hep hantal bir program olarak izlenim bırakmıştır bende. Bu hantallıktan kurtulmak için o kadar kaçtım ki MOC (music on console) adlı bir yazılımla konsol üzerinden dinliyordum müziklerimi.

mocp

MOC’un birçok artısı var örneğin bütün grafik arayüz çökse önünüzde hiç birşey kalmasa, sadece linux kerneli çalıştığı sürece müzik çalmaya devam ediyor. 🙂 Ne işe yarayacak bu diye sormayın bazen hiçbir şey yapamasanızda müzik dinliyor olmak güzel olabiliyor.

Ama tabi ki de kendisi media library özelliğine sahip olmaması, çalma listesinin bana göre yetersiz olması gibi özelliklerden ötürü sınıfta kaldı. Gelelim Banshee’ye…

Banshee; Aaron Bockover tarafından 2005 yılının başlarında geliştirilmeye başlanmış, 95in üstünde geliştirici, 85in üstünde çeviricinin destekleriyle hazırlanan açık kaynaklı bir gnome projesi. Kendisi mono platformunda C# kullanılarak yazılıyor. Bu kadar teknik bilgiden sonra özete gelirsek, çok sade bir arayüze sahip olmasının yanında, sağlam bir media library desteğine sahip olması benim için bir numara olmasına yetti. Bunların yanında mp3 playerınızı taktığınızda onunlada senkronizasyon sağlayabiliyor, buna apple ürünleride dahil.

banshee-slide-music-browser

En beğendiğim özelliklerden biri bütün müzikleri otomatik ve hızlı bir şekilde tarayarak, albüm resimlerini indirmesi oldu. Eğer linux ya da macos kullanıyorsanız, denemenizi tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız…

Bir Cevap Yazın