Ubuntu 9.10 Alpha 6

Geçen hafta vistadan kurtularak ubuntuya geri döndüm. Esas isteğim fedora 11 kurmaktı ama disk yapımdan ötürü kurulum yapamadım. 60 gblık bir yedek alabileceğim alana ihtiyacım var, bulur bulmaz fedoraya geçeceğim. Ama bu arada eski dost ubuntuyla vakit geçireceğim.

Alpha sürüme geçme sebebim, daha önceden de anlattığım gibi sözde kararlı sürümün kararsızlıklarından kaynaklandı. Alpha sürümden beklemediğim Screenshotkadar düzenli ve kararlı çalışıyor. Bir önceki sürüme göre radikal değişimler var bunlardan ilk göze çarpan, msn ve benzeri ağlara bağlanmak için artık pidgin değil empathy var. Empathy’de gayet şık duruyor ama bende birkaç bağlanma sorunu çıktığı için aMSN yüklemek zorunda kaldım. Açılıştaki yeni yüklenme ekranı daha güzel olmuş, uzun zamandır bu tip bir farklılık görememiştim. Giriş ekranıda daha önceki sürümlerden çok daha şık geldi gözüme. Tabi ki de kullanım her geçen gün kolaylaşıyor, daha önceki karşılaştığım sorunların yeni sürümde olmadığını görmek, kendiliğinden işlerin yürüyor olması gerçekten çok güzel.

Gün geçtikçe son kullanıcıya yönelik bir linux işletim sisteminin olması çok ümit verici. Fırsat buldukça dile getirdiğim birşey olan devlet kurumlarının linux kullanması arzum sürmekle beraber umudum artmakta. Dün akşam babamın görev yaptığı okulun; işletim sistemine ve ofis yazılımına harcadığı lisans ücretini kabaca hesaplayınca 30.000TL lik bir masraf ortaya çıktı. Ücretsizi varken devletin bu kadar parayı resmen çöpe atıyor olması çok üzücü.. Tübitak’ın geliştirdiği tamamen türkçe olan Pardus hakkında da önümüzdeki günlerde birkaç şey yazmak istiyorum. Bugünlük bu kadar. 🙂

Hepinize Özgür günler…

Bir Cevap Yazın