Ubuntu ve Vodafone 3G

İYTE dağlarında, yurdun internet sorunun hala çözülememiş ve bir mailime bakmak için bile saatler harcıyor olmaktan bıktıktan sonra, gözümü karartıp bir 3G bağlantısı satın almaya karar verdim. Epey bir araştırmanın sonunda benim için en uygun olanın Vodafone’un 5gb’lık tarifesi olacağına karar verdim. Vodafone bayine gittiğimde, bir fatura’nın falan lazım olduğunu söylediler, sebebi faturalı hat açıyor olmalarıymış. Eve gidip fatura almak zor geldi, zaten bütün faturalar elektronik olduğundan elde bir belgede yok, gitsekte nerden bulacağız. 🙂 Sonra kızı biraz sıkıştırınca, zaten siz kredi kartıyla otomatik ödeme yapacakmışsınız, hiçte gerek yok faturaya gibi birşeyler oldu ve fatura derdinden kurtuldum.

Sonunda artık benim de bir 3g modemim vardı. Modemin arkasına bakıncada yazdığı gibi modem HUAWEI firmasının ürettiği, K3715 modeli. Windows kullanmadığım için içindeki yazılımı kullanamıyorum, ancak Ubuntu’da modemi taktığım anda tanıyor, bağlantı ayarlarından Türkiye’yi seçip, Vodafone Prepaid’i kullanmasına ayarlayınca sorunsuz bir şekilde bağlanabiliyorsunuz. Tabi bu durumda ne kadarlık kota harcağınızı görmeniz mümkün olmuyor. Açık kaynak sağolunsun, birileri oturup Vodafone’un windows’a yazdığına benzer bir yazılımı linux içinde geliştirmişler, bu sayede kullanım oranlarımı da takip edebiliyorum. Programa kendi sitesinden ulaşabilirsiniz, önemli linux dağıtımları için paketler mevcut durumda.

Aslında 3G maceram bu kadar kusursuz geçmedi. 3G tarifesine ait ve sadece veri iletişimine yönelik kampanyalı bir hat almama rağmen, hattımın 3G iletişiminin açık olmadığı süprizi beni bekliyordu. Hattımın neden 3G ile değilde Edge ile internete bağlandığını öğrenip, 3Gyi aktifleştirmek bana 16 kontore mal oldu, bunu bi kenara yazdım Vodafone, alacağım olsun…

“Ubuntu ve Vodafone 3G” için 7 cevap

  1. Merhabalar,
    Vodafone 3g modemimi (siyah olan) ubuntu 9.10 yüklü laptopumda kullanamıyorum.Söylediğiniz gibi ayarlamalar yaptığımda hiçbir sorun yokmuş gibi bağlı görünüyorum fakat internet erişimi olmuyor.Windows yüklü laptop’ımda ise rahatlıkla kullanabiliyorum.Bunun nedeni ne olabilir? Niçin herkeste şıp diye bağlanıyor sorunsuz ama bende böyle yaptı? Kontrol etmem gereken bir ayarı yahut es geçtiğim bir kısmı var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

    1. Bende de siyah olan modem’den var. Bağlandı diyince bağlanmadığı zaman, bir bağlantıyı kes diyerek tekrar bağlanmasını deneyebilirsiniz. Bende de benzer sorunlar olduğu zaman aynı şeyi yapıyorum. Genelde başka bir internet bağlantısını koparıp, 3Gye bağlandığınız zaman bunu yapıyor, tam sebebini bende bilmiyorum. 🙂

  2. Yüklerken karşınıza gelen ayarlarda APN yi mgb yapmanız gerekiyor ama benimkisi tcell vodafon farklı olabilir.

  3. Artık giriş yapabiliyorum,fakat vodafone mobile connect programını her açılışta tekrar yüklemem gerekiyor,aksi takdirde connect tuşuna basmamışım gibi hiçbir şekilde umursamıyor beni.Bu basit bir bugdur umarım.

  4. Bu bilgiler için çok teşekkürler.Fakat hala Vodafone mu Turkcell mi tam karar veremedim.Turkcell kullanan arkadaşlarınız oldu mu ? Hangisinden daha fazla verim alabilrim ?

    1. Bulunduğum bölgede Turkcell 3g çok zayıf olduğu için arkadaşlarım genelde Vodafone ve Avea kullanıyorlar, bulunduğunuz bölgenin değerlerini öğrenmeniz gerekir. 🙂

Bir Cevap Yazın