WordPress CPU Kullanımını Azaltmak

WordPress kullanan birçok insan CPU kullanım değerlerinin yüksek olmasından şikayetçidir. Elbette bunu düşürmenin birçok yolu bulunuyor ve genel bazı öneriler de bulunuyor. Bu genel önerileri sizlerle de paylaşayım ki VPS’inizi büyütmeden önce yada hostunuza şikayette bulunmadan önce bir bunları deneyin istedim.

 • WordPress’inizi her zaman en güncel sürümünde kullanın. Güncellemeler sadece hata düzeltmelerini değil, performans iyileştirmelerini de içeriyor. Güncellemeleri kaçırmamanızda fayda var.
 • Eklentilerinizi güncel tutun. Büyük ihtimalle birçoğu hata düzeltmelerini içeriyordur ancak bazıları hataları da içeriyor olabilir tabi ki. Bu sebeple güncellemeden önce diğer güncelleyenlerin yorumlarına bakmakta da fayda var.
 • Son olarak tema dosyalarınızıda mümkün olduğunca güncel tutun.
 • Bu kadar güncel kalın nasihatından sonra kurmuş olduğunuz eklentilere gerçekten ihtiyacınız olup-olmadığına karar verin. İşlemciyi en çok kullanan öge veritabanı sorgularımız ve her eklenti sayfa oluşumundaki sorgu sayısını arttırıyor diyebilirz.
 • Sadece ihtiyacınız olan eklentileri aktif tutun.
 • WP-SuperCache eklentisini hâlâ kurmamışsanız, ilk işlerinizden birisi olmalı.
 • Kullandığınız bileşen sayısını olabildiğince azaltın.
 • En son olarakta veritabanı sorgularınızı minimum’a indirin. Temanızdaki blog adı gibi sürekli sorgulan değerleri kodun içine girerseniz, her seferinde veritabanından çekmekten kurtulursunuz. Bu şekilde sorguları yarıya yakın azaltabilirsiniz.

Genel ama faydalı olduğunu düşündüğüm bu öneriler umarım işinize yarar…

“WordPress CPU Kullanımını Azaltmak” için 4 cevap

 1. w3 total cache’yi tavsiye ederim tüm cache işlemlerini tek başına yapan bir eklenti. Bunun yanı sıra phpmyadminden tabloları uyarlamakta veritabanı boyutunu azaltacak iyi bir işlem.

  Delete revision eklentisini de kurmak faydalı olacaktır. WordPress de yazı yazma aşamasında kaydolan birçok taslağı böylelikle silebilirsiniz. Bu taslaklar çoğu zaman 2-3 katı daha fazla yer kaplar mevcut yazılardan. 150 yazınızın 400 tane yedeğinin olması çok normal oluyor.

 2. Artisteer’la güzel temalar çıkıyor kolayca aslında ama Linux’ta çalışmıyor mecbur bir win makine bulup birde crack bulmak gerekiyor =)

Bir Cevap Yazın